Odzysk Bitcoin’a w 2020 r. to swoiste działanie stabilcoin’u Aakash’a

Jeśli od jakiegoś czasu przebywasz w przestrzeni krypto walutowej, będziesz wiedział, że drugą najważniejszą monetą na rynku jest Tether. O ile kategoryzacja stabilnego monety pod hasłem „kryptokurna waluta“, a tym bardziej „zdecentralizowana waluta“, może być przedmiotem dyskusji, o tyle jej znaczenie na rynku nie może być zaniżone.

W obecnym stanie rzeczy, Tether [USDT], jest trzecią co do wielkości kryptokur walutą na rynku. Zgadza się, XRP, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, utknął w martwym punkcie i został zepchnięty na czwartą pozycję. Powodem zmiany tego rankingu były stale wysokie 24-godzinne obroty stablecoin, które według Coinmarketcap wynosiły 17,12 mld dolarów, 16 mld dolarów powyżej XRP i 4 mld dolarów powyżej Bitcoin, w momencie pisania.

Ponadto, Tether, w przeciwieństwie do Bitcoin Future, nie ma „hard cap“, tj. nie jest wyczerpujący i jego obecna podaż w obiegu jest na 9,18 mld USDT.

Wzrost wykorzystania Tether na rynku kryptokurrency wynika z tego, że stabilcoin jest używany jako para handlowa dla Bitcoin i altcoinów na kilku giełdach. Biorąc pod uwagę ten związek, często istniała korelacja [nie związek przyczynowy] pomiędzy drukiem USDT i masowym ruchem cen Bitcoinów.

Mając to na uwadze, wróćmy do ożywienia Bitcoinu w niedawno zakończonym II kwartale 2020 roku. W kwietniu Bitcoin obracał poniżej 5.500 dolarów, co oznacza spadek o 28% w ciągu miesiąca. Ale pod koniec kwartału, to był handel ponad 9.000 dolarów. To ożywienie nie było również rozciągnięte, ponieważ w ciągu 5 tygodni Bitcoin skoczył z 5.500 dolarów do ponad 8.500 dolarów.

W tym okresie można było oczekiwać, że handel będzie wysoki, szczególnie w przypadku pary bazowej USDT. Podczas gdy dzienne obroty Tether’a wzrosły aż do 95 miliardów dolarów w ciągu kilku dni w okresie ożywienia gospodarczego, w proporcji do jego rynku, mógł, a raczej powinien być wyższy.

Zgodnie z kwartalnym raportem CoinGecko za II kwartał 2020 roku, „stabilna prędkość obrotowa“ w okresie ożywienia gospodarczego, TrueUSD wyprzedził USDT. Raport mierzył „prędkość“ jako wolumen stabilcoin’a pod względem kapitalizacji rynkowej, tj. wolumen/kapitał rynkowy, podkreślając „jak szeroki jest obrót stabilcoin’em w stosunku do jego limitu rynkowego“.

W raporcie stwierdzono, że wzrost prędkości podczas ożywienia był dowodem na to, że inwestorzy angażują się w handel arbitrażowy, dodając, że późniejszy spadek był spowodowany hodlingiem.

„Od połowy maja, gdy cena Bitcoinów ustabilizowała się, prędkość stabilnych monet znacznie spadła. To wskazuje na prawdopodobne przesunięcie zachowania z handlu na HODL-ing.“

Stablecoin Velocity kwiecień 2020 do czerwca 2020 | Źródło: Raport kwartalny CoinGecko

Zgodnie z załączonym wykresem, jedynym stabilnym monetą, który konkurował z USDT w tempie od kwietnia do czerwca 2020 r. był TUSD. W kwietniu ich prędkości wahały się od 6 do 8, ale pod koniec miesiąca, kiedy Bitcoin wzrósł do 8000 dolarów, prędkość TUSD wzrosła do 16, podczas gdy USDT tylko na krótko przesunął się powyżej 10.

Wraz z ustabilizowaniem się ceny w maju i czerwcu, prędkości zaczęły spadać wraz ze spadkiem wolumenu handlu. Jednak TUSD nadal nadążał za USDT, spadając poniżej dopiero pod koniec czerwca.

USDT nadal jest niekwestionowanym królem rynku stabilcoinów, odpowiadając za 86,2 proc. kapitalizacji rynku stabilcoinów i 96,7 proc. wolumenu handlu, podczas gdy TUSD ma 2,2 proc. kapitalizacji i 0,8 proc. wolumenu. Ale, metryka prędkości sugeruje, że pomimo małej kapitalizacji rynku, TUSD widzi wyższy proporcjonalny wolumen w porównaniu do króla stablecoin.